V Praze je s parkováním problém, parkovacích míst je nedostatek. Se svým chytrým „nápadem“ přišli na radnici majitelé carsharingových firem. Jedná se o autopůjčovny bez obsluhy. Auto je zaparkované na ulici a vy si jej vypůjčíte pomocí aplikace v mobilu. Samozřejmě musíte předem projít registrací a schvalovacím procesem. Platíte pomocí kreditní karty. Myšlenka dobrá, pokud by zde fungovala jedna takováto firma.

V Praze jsou stovky těchto aut

sdílení

Carsharingových firem je v Praze několik.. Aut k půjčení mají po Praze zaparkovaných stovky. Když se podíváte do mapky zjistíte, že nejezdících jich je u jedné takové autopůjčovny cca 400 kusů. To už je pořádně zablokovaná pražská ulice. Argumentem pro povolení parkování těchto aut v modrých zónách, bylo snížení počtu aut rezidentů. Předložený scénář byl takový, že lidé, kteří používají své auto málo, ho prodají a budou využívat služby těchto autopůjčoven. Tím se sníží počet aut zaparkovaných v pražských ulicích.

Je jasné, že toto nelze nijak dokázat a pravděpodobnost tohoto chování je minimální. Ten, kdo používá své auto minimálně, ho bude nadále používat minimálně a ten, kdo si chce auto půjčit v carsharingové autopůjčovně si ho tam půjčí. O nějakém výprodeji a mizení aut nemůže být řeč. Ba naopak, auta carsharingu zaplavila již tak přeplněné ulice a s parkováním je ještě větší problém.

Carsharingových aut je víc jak koloběžek

carsharing

Tyto moderní autopůjčovny musí mít v nabídce o hodně více aut, než tomu tak je u klasických autopůjčoven. Jejich virtuální kancelář je rozprostřena po celé Praze a pokud někdo v nějaké lokalitě s jejich autem jezdí, okamžitě logicky přistaví další auto. Takto ovšem zaplní celou Prahu stojícími auty. Klasická autopůjčovna se na vrcholu sezony občas dostává do situace, kdy již nemá co pronajmout. Jedná se o takzvanou plnou vytíženost, která by se teoreticky měla očekávat u carsharingu, když je jejich záměrem snižování aut v Praze. To se u nich ovšem neděje. Stačí sledovat mapku s volnými vozidly.

Tags: Categories: Autopůjčovny