Autopůjčovny elektromobily nechtějí

Revoluce v oblasti pohonu automobilů se zatím nekoná. Emisní aféra VW poslala dieselová auta na okraj společnosti. Benzínové vozy by měla nahradit elektro auta. Tato obměna má ovšem zatím silné nedostatky, takže si na ekologický provoz budeme ještě nějaký čas počkat. Zatím jedinou výhodou elektromobilů je jejich spotřeba. Co se útraty za pohonné hmoty (elektřinu) týče, jsou tyto auta bezkonkurenční. Sto kilometrů jízdy vás vyjde určitě do stokoruny. To je ovšem jediný argument pro koupi tohoto vozu. Na druhé straně stojí silná NE. Zatím je hodnota těchto vozů dost vysoká. To ovšem není také zásadní problém.

Dojezd je stále hodně slabý

Největším zádrhelem je dojezd elektromobilů. V naší autopůjčovně mají vozidla s klasickým pohonem dojezd a plnou nádrží něco mezi 700–1000 kilometry. Pokud vám dochází palivo, můžete natankovat bez přehánění na každém kroku a tato činnost vám nezabere více jak pár minut. Elektromobily mají dojezd něco mezi 100–500 kilometrů při plném nabití. Nejvyšší dojezd mají v současnosti vozy Tesla, za které ovšem utratíte neskutečný balík. Další potíž je dobíjení. Síť dobíjecích stanic není moc hustá. Čas nabití je v řádech deseti minut, s poskytovatelem dobíjecí stanice musíte mít většinou předem smlouvu. Pokud bude někdo nabíjet před vámi, tak máte smůlu. Nabíjení totiž není zpoplatněno časově, což znamená, že můžete být napíchnuti na kabel neomezeně dlouho a nikdo vás nevyžene.

Ceny elektromobilů jsou také o dost vyšší než ceny klasických vozidel. Argument ekologie má dost slabou váhu v porovnání s nepříjemnostmi, které vás při provozu elektromobilu čekají. Pokud si chcete elektromobil vyzkoušet, můžete zajít do vybrané autopůjčovny. Většina půjčoven aut v Praze ovšem tyto auta zatím odmítá z výše uvedených důvodů. Slušnou alternativou jsou v současnosti hybridní vozy. Ty kombinují klasický pohon s pohonem na baterie. Pokud máte palivo v nádrži, tak vás auto nikde nenechá. Většinou je elektropohon v akci při rozjezdu a při brždění se baterie nabíjí. Automobil se o vše postará, takže vy se věnujete v klidu řízení. Také zde je výhodou jejich nízká spotřeba.

Budoucnost elektromobilů závisí na vynálezu

Až nějaká chytrá hlava vymyslí baterii, která vydrží jízdu okolo 700 km na jedno nabití, situace se rapidně změní. S tímto číslem už se dá uskutečnit celodenní výlet bez obav z toho, že zůstanete někde viset. Čím více bude jezdit elektromobilů, tím více bude přibývat dobíjecích stanic. Auto si můžete nabít i doma, ale trvá to podstatně déle. To by nemělo vadit, pokud budete dobíjet přes noc. To se ovšem týká řidičů, kteří bydlí v rodinném domě. Lidé z činžáku či paneláku asi těžko budou házet prodlužovačku z okna k autu. Pokrok nezastavíme a elektromobily se jistě brzy prosadí, v tu dobu budou běžně i v nabídce většiny autopůjčoven.

Categories: Autopůjčovny