Novou elektronickou známku pro rok 2021 si můžete začít kupovat již od 1. 12. 2020. Její platnost začíná od doby, kdy ji zaplatíte. Pokud chcete, aby začala platit později, lze toto uskutečnit. Zadáte čas, od kdy chcete aby platila, maximálně lze platnost oddálit o 3 měsíce. Elektronická dálniční známka platí vždy 1 kalendářní rok. Pokud si ji tedy koupíte 24. prosince 2020, její platnost bude do 24. prosince 2021. Toto datum si budete muset pěkně pohlídat.

Nechte si poslat upozornění

Všem bych důrazně doporučil nechat si zaslat upozornění na konec platnosti koupené známky. Za rok si určitě nebudete pamatovat, kdy jste ji kupovali. Upozornění je možné zadat při nákupu. Nezřídka přijde zapomnětlivost hodně draho majitelům elektronických parkovacích oprávnění v Praze. Na opomenutí přijdou až když se na ně začnou valit pokuty, které chodí přibližně s tříměsíčním zpožděním. V tu chvíli již je to průšvih za několik tisíc. To samé se dá očekávat u elektronických dálničních známek. Dálnice jsou dnes prošpikovány kamerami, takže automatizace zasílání pokut je to nejmenší. Investované peníze se rychle vrátí.

Stará známka končí 31.1.2020

Platnost staré dálniční známky pro rok 2020 končí jako vždy posledním dnem ledna 2021. Pak už je třeba koupit známku novou. Ta už bude přímo provázaná s konkrétní registrační značkou a bude nepřenosná. Jediná výjimka by měla být, pokud ztratíte nebo zničíte svoji SPZ. Pokud auto ovšem prodáte, odchází i vaše elektronická dálniční známka.

Kde ji koupím?

Asi nejjednodušší je nákup přes internet v e-shopu. Další možností je samoobslužný kiosek, kde zaplatíte kartou. Tyto kiosky budou umístěny na hranicích u vjezdu na dálnice. Také by měly být časem k dispozici prodejní místa. To zatím není jisté. Provize od státu jsou tak malé, že se do této aktivity nikomu nechce. Otázkou tedy je, jestli vůbec nějaká budou.

V autopůjčovně známka samozřejmostí

Pokud si pronajmete auto v naší autopůjčovně, nemusíte se o dálniční známku starat. Všechny vozidla ji mají. Pokud pojedete do zahraničí, už si budete muset v konkrétní zemi zjistit režim prodeje známek, platnosti a ceny. Tuto agendu většinou vyřídíte na hraničním přechodu do konkrétního státu.

Categories: Články autopůjčovny