automat

Modré zóny se v Praze v roce 2019 stabilizovaly. Spíše se stabilizoval výběr pokut při porušování zákazu zastavení na fialových zónách a zákazu stání v zónách modrých. Auta firmy Eltodo s kamerami na střeše brázdí ulice od rána do večera a s pokutami se roztrhl pytel. Za neoprávněné parkování v zónách placeného stání k vám doputuje odpustek ve výši 500 Kč. Pokud ho nezaplatíte, můžete vyfasovat pokutu ve správním řízení 1500 – 2500 Kč. Pokut je tolik, že se některým řidičům vyplatí sloučení pokut za špatné parkování, pokud je prohřešek spáchán v jedné městské části. Každá Praha si to totiž řeší samostatně.

Modré a fialové zóny

Po různých experimentech se v Praze ujaly a zůstaly dvě barvy těchto zón. Výjimku tvoří Praha 7, kde najdeme ještě staré oranžové zóny. Modrá, na které mohou parkovat místní obyvatelé s parkovacím oprávněním. Fialová, na které mohou parkovat místní a současně za poplatek v parkovacím automatu také přespolní řidiči. Hodinová sazba se většinou pohybuje mezi 30 – 40 Kč. I na modré zóně si můžete parkovné zaplatit, je ovšem oceněno vyšší sazbou okolo 60 Kč za hodinu.

O víkendu některé zóny zdarma

fialová zóna

Jediné, co je v celé Praze stejné, je to, že fialové zóny jsou o víkendu zdarma. Ne ovšem o státních svátcích, na to pozor. Dalším znakem fialových zón je to, že na nich nesmíte bez zaplacení ani zastavit, pokud vás tam vyfotí Eltodo auto a nemáte zaplaceno, dostanete pokutu. Každá fialová zóna má také jiná pravidla. Vždy se podívejte na začátek ulice, a na dodatkové tabulce zjistíte detaily parkování. Na některých začíná víkend už v pátek v 18:00, jinde ve 20:00 a na další fialové zóně až v pátek o půlnoci. Když zmatek, tak pořádný.

Někde jsou fialové zóny zdarma od pátku od půlnoci do neděle do půlnoci, jinde jsou zdarma i v týdnu od osmi večer do osmi do rána. Sobota a neděle je bezpečná, jak už bylo řečeno, může zde parkovat kdokoli bez placení. I na modrých zónách jsou pravidla různá. Na Praze 5 můžete i o víkendu na modrých zónách parkovat bezplatně. To samé není možné například na Praze 2. Tam můžete na modrých zónách parkovat zdarma jen ráno mezi šestou až osmou hodinou.

Každá Praha jiné podmínky

Na Praze 5 jsou ve všední den od osmi večer do osmi ráno modré zóny také vypnuty, takže v noci zde můžete beztrestně parkovat. Stejná politika je uplatňována na Praze 4. Zóny zde platí pouze ve všední den od 8:00 do 20:00 hodin. Některé nápisy na dodatkových tabulích jsou opravdu pro fajnšmekry a občas se v nich nikdo nevyzná. Na Praze 3 okolo Flóry je na modrých zónách tato provozní doba: „Po-Čt 0-6 hod., 8-24 hod., Pá 0-6 hod., 8-18 hod.“. Tak na tento rébus abych si vzal překladatele. Ve zkratce to znamená, že o víkendu zdarma (víkend ovšem začíná už v pátek v 18:00 a končí v neděli ve 24:00), ve všední den zadarmo jen po ránu od 6:00 do 8:00. V ostatních časech je třeba vhodit do automatu peníze.

Podobné lahůdky se vyskytují na mnoha doplňkových tabulkách na modrých a fialových zónách, ale hlavně jsou na každé městské části podmínky jiné. To co platí v jedné ulici ve stejně barevné zóně, je o kousek dál úplně jinak. Také klienti naší autopůjčovny jsou zmatení z podmínek na parkovacích zónách a často řešíme pokuty za špatné parkování.

Categories: Autopůjčovny