Fialové zóny jsou pastí na řidiče

Fialové zóny v Praze se staly minovým polem pro řidiče. Pokud na nich pouze zastaví, a vyfotí je auto s kamerami na střeše, dostanou pokutu. Parkovné musí mít zaplaceno před tím, než auto zaparkují na označeném parkovišti s parkovacím automatem (IP13C). Výklad této značky si radní ušili ke svému prospěchu. Eltodo auto, které se s kamerami prohání Prahou totiž fotí pouze momentky, takže nemůže prokázat zákaz stání. Na zákazu stání totiž můžete i zastavit. Radnice potřebují najít způsob, jak z auta s kamerami vytěžit co nejvíce, a proto si upravili výklad zákona o pozemních komunikacích po svém.

Fialové zóny jako dojná kráva

fialové zóny kamery

Dle jejich názoru se na parkovišti s parkovacím automatem nesmí zastavit. Dle mého názoru absurdní názor. Na druhou stranu z jejich strany pochopitelné přiohnutí zákona. Eltodo auto nahradí při vybírání pokut několik desítek, možná i stovek strážníků a kasy městských částí se plní rychlostí blesku. Naše autopůjčovna řeší několik desítek těchto pokut měsíčně a lidé jsou nemile překvapeni, za co že ty pokuty dostávají. Stojí to 500 Kč a každý raději zaplatí, než aby se tahal po soudech. Protiargumentů není mnoho, a hlavně si nikdo nic nepamatuje, když pokuty přijdou za půl roku. Na druhou stranu jedna fotka z Eltodo auta není také moc silným důkazem.

Modré zóny se mění na fialové

Na začátku v Praze žádné fialové zóny nebyly, ty přišly až později. Byly zde zelené a oranžové, kde nemohli místní parkovat a byly určeny jen za peníze pro přespolní. Fialové zóny jsou hybridem modrých a oranžových (zelených). Mohou na nich parkovat místní bez omezení a návštěvníci za peníze. Hlavní pravidla udává Magistrát hlavního města Prahy. Zpočátku nechtěly městské části o zavádění fialových zón ani slyšet, jelikož podle nich zabírají místo rezidentům, kteří tam bydlí. Následně ovšem zjistily, že za ty peníze, které se musí hodit do automatu, o tyto místa není příliš rvačka. Dodatkovými tabulkami upravily provoz na většině těchto fialových parkovištích tak, že tam zdarma ani přes noc přespolní nezaparkuje.

V nedávné době přišlo masivní přemalování modrých zón na fialové. Jedna z možných motivací může být fakt, že na modrých zónách musí Eltodo auto projíždět ve dvou vlnách, čímž vám má prokázat zákaz stání. O těchto dvou fotkách v intervalu cca 15 minut by se úspěšně dalo polemizovat u soudu. Ve fialových zónách úředníkovi stačí jen jedna fotka k vymáhání pokuty, jak bylo uvedeno výše. I tento postup někdo v budoucnu napadne. Většinou se tak stává, až když někomu vlivnému začnou chodit pokuty za tento „přestupek“. Pokud bude verdikt soudu v mezích rozumu, dá se očekávat, že městské kasy budou muset tyto pokuty vracet.

Strážníci zpět do fialových zón

Asi nejférovější prokázání zákazu zastavení je přítomnost strážníka u konkrétního auta. Chvilku si přešlápne na místě, napíše si bloček a dá vám ho za stěrač jako v dřívějších dobách. Vy máte ihned přehled o tom, že vás čeká pokuta a nemusíte být překvapeni po půl roce, že máte něco na poště. Nechme se překvapit, jak to dopadne. Do té doby raději na fialové zóny moc nespoléhejte. Jediná jistota je o víkendu, kdy jsou tyto zóny přístupny všem řidičům zdarma.

Tags: Categories: Modré zóny