Přepis vozidla 2017

Pokud se rozhodnete, že prodáte svůj ojetý vůz svépomocí, čeká vás nelehký úkol, který se dělí na dvě části. První část je automobil prodat zájemci, který o něj projeví zájem. Druhá část je překvapivě rizikovější, jedná se o přepis na nového majitele. I když se to nezdá v tomto bodě číhá velké nebezpečí. Ale postupně. Jestliže chcete utržit co nejvíce peněz z prodeje vozidla, je nejlepší řešením si ho prodat sám. Základem jsou pěkné fotografie, které se dají pořídit klidně pomocí mobilního telefonu. Před focením je důležité auto projet myčkou, interiér pěkně vyčistit a vyluxovat. Vystavení na internetové servery, které se zabývají prodejem ojetých vozů, není pro uživatele s průměrnými znalostmi ovládání počítače žádný problém. Cena za inzerát se pohybuje v řádech desetikorun za den publikace, takže vám žádnou velkou díru do rozpočtu nezpůsobí.

Výkup za hotové nebrat

Pokud budete prodávat auto přes bazar, musíte počítat s tím, že si tento zprostředkovatel ukrojí část peněz za prodané auto pro sebe. Nejhorší variantou je výkup do bazaru za hotové. Zde můžete u auta za cca 150 000 Kč přijít klidně o 50 000 Kč prodejní ceny. Tuto částku si nechává majitel autobazaru pro sebe za to, že vytáhl z peněženky okamžitě hotovost. Tomuto způsobu prodeje auta je lepší se vyhnout. Výhodnější alternativou je prodej v bazaru do komise. Peníze dostanete, až když se auto prodá a z prodejní ceny si autobazar strhne provizi, která není tak velká jako při výkupu za hotové. Samozřejmě nejlepší je si auto prodat sám. Ze začátku vám budou na inzerát volat autobazary a různí spekulanti a nabízet vám nesmyslně nízkou cenu. Doufají, že nutně potřebujete peníze a chytnete se na jejich lep. Pokud vydržíte a nastavíte rozumnou prodejní cenu, máte na půl vyhráno. Do inzerátu je vždy lepší napsat všechny detaily i ty negativní, abyste se nemuseli při osobním prodeji dostávat do konfliktu se zájemci. Každé auto má svého kupce a většinou hlavním argumentem je cena. I naši autopůjčovnu navštěvují často klienti, kteří zrovna prodali svůj vůz a čekají na nový.

Převod auta na úřadě

Když si s kupcem plácnete, začíná druhá fáze prodeje auta. Ta se musí uskutečnit na dopravním odboru úřadu. Od 6/2017 je možné převést auto na kterémkoli úřadě v republice.
převodu budete potřebovat:

  • Velký technický průkaz
  • Malý technický průkaz
  • Kupní smlouvu
  • Evidenční kontrolu (ne starší 1 měsíc)
  • Zelenou kartu
  • Občanský průkaz
  • Nového majitele s občanským průkazem nebo jeho ověřenou plnou moc

Přehlašování se zjednodušilo

Novela silničního zákona od 6/2017 konečně myslí na dokončení převodu, pokud se na vás nový majitel vykašle a v ruce má velký techničák i auto. Převod můžete dokončit i bez jeho spolupráce. To je velký vstřícný krok poctivým prodejců vozidel.

Než auto prodáte, tak je vhodné se zamyslet i nad tím, zdali si následně pořídíte auto ojeté či nové. Každá z těchto variant má své pro a proti. Pokud čekáte na peníze z prodeje vozu, které vám chybí na nákup nového auta a současně potřebujete být mobilní každý den, můžete využít v mezičase služeb naší autopůjčovny v Praze. Mezi naše zákazníky patří často lidé, kteří čekají na objednaný nový vůz.

Categories: Články autopůjčovny