Převody aut budou jednodušší

Pokud prodáme auto, tak nás jistě nemine převod na nového majitele. Existují agentury, které za vás převod vyřídí, jim ovšem stejně musíte přinést ověřenou plnou moc jak vaší, tak i nového majitele. To znamená, že úředničení se stejně nevyhnete. Vhodnější je si vše zařídit sám. Ušetříte peníze a máte jistotu, že je vše opravdu odrazítkované kompetentním orgánem. V současnosti je převod auta nepříjemně komplikovaná záležitost. Jelikož skončily polopřevody, musí se přepis auta uskutečnit v jednom okamžiku. To znamená, že při převodu musíme mít s sebou velký, malý technický průkaz, evidenční kontrolu (ne starší 14 dnů), zelenou kartu. Současně se musí u přepážky úředníka sejít kupec i prodejce. Pokud tam nejsou osobně, musí dodat ověřenou plnou moc.

To samozřejmě přináší komplikace. Pokud se na moje auto přijede podívat kupec z Moravy, rád by s ním po zaplacení dohodnuté ceny také chtěl odjet, aby se nemusel znovu trmácet ke mně na úřad kvůli přepisu. Převod se musí totiž v současnosti (3/2017) uskutečnit pouze na úřadě v místě, kde má prodávající trvalý pobyt. A to je opět další překážka pro hladký průběh přepisu automobilu. Kupec tedy přijede a po zaplacení chce auto. Dalším úkonem v řadě je provedení evidenční kontroly. Ta spočívá v tom, že na stanici technické kontroly technik ověří, zda auto skutečně existuje a zdali souhlasí jeho identifikační prvky s údaji ve velkém technickém průkazu. Tím pádem musíme kupce na cestu domů vybavit i velkým technickým průkazem, aby mohl evidenčku provést.

V tu chvíli se ovšem dostáváme do pasti. Pokud se kupec na vše vykašle, jsme v háji. Nemáme žádnou páku na to ho donutit, aby evidenčku provedl a technický průkaz s plnou mocí poslal zpět, abychom mohli převod uskutečnit na našem úřadu. V ideálním případě by se tak stalo a my bychom aktualizované papíry poslali novému majiteli zpět na jeho adresu. Také se může stát, že budeme na straně kupujícího a neposláním dokladů nás může stejně vyšplouchnout prodávající.

Pravděpodobně se ovšem blízká na lepší časy a na ministerstvu dopravy byla vytvořena novela zákona o podmínkách na pozemních komunikacích. Ta by měla umožnit, aby se dalo auto přepsat na kterémkoli odboru dopravy v celé ČR. Zároveň je v plánu uzákonit takzvaný nucený přepis. Pokud jedna strana nebude na přepisu spolupracovat, viz výše, převod se uskuteční bez její účasti. Tak snad se konečně dočkáme toho, že se při prodej auta nebudeme stresovat tím, jestli není kupec nějaký nezodpovědný jedinec. Klidně se následně můžeme zabývat výběrem nového automobilu, koupí dálniční známky či zimních pneumatik. Pokud budeme v mezičase potřebovat automobil, stačí využít služeb naší autopůjčovny v Praze.

Categories: Články autopůjčovny