Likvidace starých pneumatik zadarmo

V současné době roste produkce pneumatik úměrně produkci nových osobních automobilů. Aby nám pneumatiky dlouho vydržely musíme se o něj také starat. Nejvíc pneumatikám ubližuje sluneční svit. Pokud je budeme pravidelně vystavovat slunečnímu žáru, jejich kvalita půjde dolů. Začnou tvrdnou a mohou zpuchřet. To jak jsou pneumatiky staré poznáme z označení na jejich boku v místech s nápisemDOT. První dvě číslice znamenají týden, ve kterém byly pneumatiky vyrobeny, druhé dvě čísla označují rok výroby.

Kam s nimi, když doslouží

Když nám staré pneumatiky doslouží, přemýšlíme, kam je vyhodit. Většinou se jich zbavujeme, když mají vzorek, který neodpovídá předpisům. U zimních pneumatikje povolený minimální vzorek 4 mm, u letních je to 1,6 mm. V zimně od 1.listopadu je povinnost mít na autě zimní pneumatiky, pokud je na silnicí sníh nebo se dá předpokládat, že bude. Pokud tomu tak není můžete jezdit na letních gumách. V naší autopůjčovně Praha dostanete auto vždy s předepsaným obutím. V současnosti můžeme staré pneumatiky odvézt na místa zpětného odběru, které mají povinnost od nás tyto pneumatiky zdarma odebrat. Pokud nás odmítnou, můžeme si stěžovat na inspekci životního prostředí.

Poplatek za likvidaci je v ceně nové pneumatiky

Když si kupujeme novou pneumatiku, je v její ceně již zahrnut poplatek za sběr a její likvidaci. Povinnost postarat se o tyto odpadky mají výrobci pneumatik. Ti musí mít sběrnou síť odběrných míst, co se hustoty týče podobnou jako místa, kde se pneumatiky prodávají. Nové obutí se sice prodává v drtivé většině přes internet, ale prodejním místem se ve vyhlášce myslí i místa, kam se pneumatiky zaváží. V každém větším městě nalezneme plno takovýchto sběrných míst. Jejich seznam je vyvěšen na stránkách ministerstva životního prostředí ZDE.

Kolektivní systém ELTMA

Výrobci si najaly kolektivní systém Eltma, který se o tento zpětný odběr starých pneumatik stará. Mají svůj seznam, který je umístěn ZDE. V něm jsou většinou větší pneuservisy a autoservisy. Ti se do systému zaregistrují a kolektivní systém od nich zdarma jednou za čas staré pneumatiky odveze. Pokud se chcete stát sběrným místem, musíte s kolektivním systémem sepsat smlouvu. Minimální množství pneumatik k odvozu je 50 kusů.

Categories: Autopůjčovny